MedExpedition to wyjątkowa grupa pasjonatów płetwonurkowania, wysokich gór i… nauki, założona przez Macieja Kołodziejczyka i dr n.med. Patryka Krzyżaka.
W 2012 roku wyruszyliśmy w Andy w celu dotarcia do najwyżej położonego zbiornika wodnego na Ziemi – nienazwanego stawu pod szczytem najwyższego wulkanu świata – Ojos del Salado. Więcej o tej wyprawie tutaj: Ojos del Salado 2012 MedExpedition.

Podczas trekkingów, mających na celu wytyczenie nowej trasy wokół szczytu, na wysokości 5 715 m n.p.m. odkryliśmy nowe, niezaznaczone na żadnej mapie jezioro. Roboczo nazwaliśmy je El Lago de los Polacos (Jezioro Polaków) i oczywiście dokonaliśmy w nim pionierskiego nurkowania. Co więcej, wtrakcie eksploracji jeziora odkryliśmy w nim… życie!

Podczas ekspedycji prowadziliśmy też szereg badań medycznych, które lepiej pozwoliły rozumieć mechanizmy prowadzące do rozwinięcia objawów choroby wysokościowej.

 

ZESPÓŁ/TEAM Nevado Tres Cruces 2015 Medexpedition

Uczestnikami ekspedycji Nevado Tres Cruces 2015 Medexpedition są doświadczeni alpiniści i nurkowie oraz lekarze.


Maciek Kolodziejczyk
Maciek Kołodziejczyk – Kierownik Wyprawy

Maciek jest podróżnikiem (odwiedził ponad 60 krajów na 5 kontynentach), alpinistą i nurkiem technicznym IANTD. Wspinał się w Himalajach, Pamirze, Tienszanie oraz Andach. Nurkował m.in. na wielu wyspach karaibskich, w Meksyku, Birmie, Tajlandii, Egipcie i w wysokogórskich jeziorach andyjskich. W wieku 23 lat przejechał samochodem z Warszawy do Katmandu; zszedł batyskafem na głębokość ponad 500 metrów w poszukiwaniu unikalnej fauny głębii oceanicznych. Maciek był kierownikiem wyprawy Ojos del Salado 2012 MedExpedition.

Patryk krzyzakPatryk Krzyżak – Kierownik Medyczny Wyprawy

Patryk jest kardiologiem (wszczepia stymulatory serca), nurkiem i fotografem. Nurkował na całym świecie w najbardziej egzotycznych lokalizacjach, m.in. na Galapagos, na wyspie Socorro i Kokosowej, na Palau i Yap, Malediwach, Andamanach oraz w zimnych i słonych jeziorach Andów! Patryk był współorganizatorem i Kierownikiem Medycznym wyprawy Ojos del Salado 2012 MedExpedition.

darek zaluskiDarek Załuski – Himalaista, Filmowiec

Darek jest światowej klasy himalaistą. Zdobył m.in. Gasherbrum II (8035 m), Cho Oyu (8201 m), Lhotse (8516 m), K2 (8611 m) oraz dwukrotnie Mt. Everest (8 848 m). Z wypraw przywozi filmy wysokogórskie, które były wystawiane na wielu festiwalach filmowych i wygrywały najważniejsze nagrody (m.in. Best Film on Mountaineering w Vancouver w 2009 roku oraz Grand Prix Krakowskiego Festiwalu Górskiego w 2008 roku)

janek pentzJanek Pentz – Instruktor Nurkowania IANTD

Janek nurkuje od 15 lat. Jest nurkiem technicznym i instruktorem nurkowania IANTD, członkiem CMAS. Organizował wyprawy nurkowe na wszystkie kontynenty poza Antarktydą, uwielbia nurkowania wrakowe. Wspinał się w Himalajach i Andach. Był współzałożycielem Stowarzyszenia Miłośników Historii Nurkowania. Biega maratony i triathlony.

 

zbyszek popieniaZbyszek Popienia – Instruktor Nurkowania, Specjalista Sprzętowiec

Zbyszek jest instruktorem nurkowym (Master Scuba Diver Trainer) i nurkiem technicznym IANTD. Ponadto – podróżnik, żeglarz (instruktor) i pasjonat wspinaczki skałkowej. Ekspert nurkowania podlodowego i „złota rączka” naszych ekspedycji. Zbyszek był odpowiedzialny za aspekt nurkowy wyprawy Ojos del Salado 2012 MedExpedition.

krzysiek wraniczKrzysiek Wranicz – Lekarz, Divemaster

Od najmłodszych lat zafascynowany górami, oraz wodą. Wspinał się w skałach, Tatrach, Alpach, oraz górach Ladakh i Kaszmiru. Dokonał zjazdów na nartach z większości szczytów i przełęczy w polskich Tatrach, pracował w GOPR. Na swoim koncie ma ponad 1000 nurkowań w zimnych wodach Europy oraz w większości wód Azji południowo-wschodniej: w Tajlandii, na Borneo, w Indonezji, oraz na Filipinach. Pracował jako instruktor nurkowania w Chorwacji i Malezji. Żeglarz, grotołaz, pilot paralotni. Na co dzień mieszka i pracuje jako lekarz w szpitalu w Zakopanem

sebastian ryhorowiczSebastian Ryhorowicz – Ratownik Medyczny

Sebastian jest ratownikiem medycznym, pracował w Pogotowiu Ratunkowym i organizował szkolenia Pierwszej Pomocy. Uwielbia wycieczki górskie. Sebastiana ma wszczepiony stymulator serca, co otwiera nam zupełnie nowe możliwości odnośnie badań medycznych nad aklimatyzacją na wysokości. Sebastian pisał pracę licencjacką na temat związany ze wszczepianiem stymulatorów w róznych chorobach serca.